Taniec w Teatrze Komedia i kilka innych propozycji

W ubiegłym roku opisywałam dwa spektakle Izadory Weiss: „Darkness” oraz „Eros Thanatos”. Premiera pierwszego odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Doceniły go publiczność i krytyka – w ankiecie miesięcznika „Teatr”, podsumowującej sezon 2016/2017, został dwukrotnie wymieniony w kategorii „Najlepsza choreografia i/lub spektakl taneczny”. W listopadzie spektakl ponownie pojawi się w repertuarze TW – ON. W tym tygodniu ruszyła sprzedaż biletów.

„Eros Thanatos” po raz pierwszy został wystawiony we wrześniu 2017 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, a niedawno w Teatrze Komedia, z którym Biały Teatr Tańca Izadory Weiss, dzięki finansowemu wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy, rozpoczął w kwietniu współpracę programową opartą na zasadzie rezydencji.

„Eros Thanatos”, fot. Krzysztof Mystkowski

„Eros Thanatos”, fot. Krzysztof Mystkowski

Dzięki temu już w najbliższy czwartek i piątek będzie można na tej scenie obejrzeć dwa wcześniejsze spektakle w choreografii Izadory Weiss, powstałe, kiedy jeszcze kierowała Bałtyckim Teatrem Tańca: „Fedrę” Racine’a do muzyki Gustawa Mahlera oraz „Cool Fire” oparty na muzyce Nigela Kennedy’ego i Jimiego Hendrixa.

Oba zostaną powtórzone 25 i 26 czerwca. A w lipcu artyści BTT wystąpią w „Śmierci i dziewczynie” oraz w „Light”. Ja się do Teatru Komedia wybieram i Czytelników również do tego zachęcam.

W niedzielę polecam, w ramach cyklu Bolshoi Ballet Live, balet „Coppélia”. W roli Franza wystąpi Artiom Owczarenko, jeden z najwybitniejszych tancerzy, należący do ścisłej światowej czołówki artystów baletu.

Warto też poznać nową wersję opery „Carmen” w reżyserii Andrzeja Chyry. Premiera w czwartek w TW – ON. Choreografią zajął się Jacek Przybyłowicz. Wkrótce opiszę to wydarzenie. Również „Kreacje 10”, które wczoraj udało mi się obejrzeć.

Zachęcam też do wyjazdu do Wiednia. 29 i 30 czerwca w Burgtheater zatańczy Teatr Baletu Borisa Ejfmana (wcześniej zespół wystąpi w Berlinie i Bratysławie). Ja już zaczynam odliczanie.