Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zapraszam do tańca. Blog Joanny Brych - Blog Joanny Brych Zapraszam do tańca. Blog Joanny Brych - Blog Joanny Brych Zapraszam do tańca. Blog Joanny Brych - Blog Joanny Brych
piłka nożna

24.06.2018
niedziela

Mecz Polska–Kolumbia. Kto wygra?

24 czerwca 2018, niedziela,

W zwycięstwo naszej drużyny z Senegalem nie wierzyłam. Choć meczów w zasadzie nie oglądam, a kiedy już to robię, trudno mi się skupić przez 90 minut nad 20 zawodnikami biegającymi za piłką i dwoma bramkarzami, jako kompletny laik (a raczej laiczka) w tej dziedzinie, obstawiłam wynik 0:2. I dużo się nie pomyliłam.

A do całej sprawy podeszłam raczej intuicyjnie – po prostu wydawało mi się, że Senegalczycy biegają od nas szybciej i można z nimi wygrać tylko głową (czyli taktycznie), a tej – jak się obawiałam – zabrakło.

Przyczyny porażki i przebieg meczu z Senegalem zwięźle i fachowo opisał Marcin Piątek w tekście „Polska–Senegal 1:2. Taka brzydka katastrofa”, pisząc między innymi: „Z Senegalem można wygrać, ale grając szybko, po ziemi, bez przyjęcia piłki. Ale to dla Polaków zawsze była czarna magia”.

Dzisiaj gramy z Kolumbią. W prasie przeczytałam, że José Pekerman jest pod wrażeniem naszej drużyny i mecz z Senegalem nie zmienił jego opinii na temat polskiej kadry, „jednej z lepszych drużyn z Europy” na mundialu – świetnej (jego zdaniem) pod względem wyszkolenia technicznego i doświadczenia. Słusznie też zauważył, że każda drużyna będzie chciała wygrać, a jego zawodnicy zapowiadają „walkę na śmierć i życie” przeciwko „biało-czerwonym”. Zwłaszcza że sami są po przegranym meczu z Japonią.

Jaki będzie rezultat tych zmagań, przekonany się za kilka godzin. Tym razem zrobię optymistyczne założenie – może uda nam się zremisować i wynik będzie (powiedzmy) 2:2? Ale nawet jeśli przegramy, nasi piłkarze i tak pozostaną superwysoko opłacanymi bożyszczami tłumów.

Nie boję się upadku

Tancerze nie mają tak dobrze. Ich nogi są mniej warte – trenują po osiem godzin dziennie, potem wychodzą na scenę i muszą perfekcyjnie zatańczyć, jednak zarobki, nawet tych najsławniejszych, są zupełnie nieadekwatne do wkładanego w tę pracę wysiłku. W ubiegłym roku w POLITYCE ukazała się moja rozmowa z Carlosem Acostą „Nie boję się upadku”. Można ją tutaj przeczytać w całości, a oto jej fragment:

Wydaje mi się też, że codzienny trening tancerza jest bardziej obciążający – fizycznie i psychicznie. Pracujemy nie tylko nad kondycją. Nieustannie szlifujemy szczegóły. Każdy krok, gest musi być wykonany perfekcyjnie. Nie ma miejsca na błędy i niedociągnięcia. Liczy się także elegancja i piękno ruchu. A o to piłkarze nie muszą się troszczyć. Kiedy tancerze są kontuzjowani, mają chore kolana, cokolwiek, nadal muszą nieskazitelnie wyglądać. To czyni nasz zawód trudniejszym, bardziej wymagającym. I trenujemy po osiem godzin dziennie. Wątpię, żeby tyle trenowali piłkarze. Mimo to zarobki tancerzy są o wiele niższe. I te dysproporcje są moim zdaniem bardzo niesprawiedliwe.

A Dance Tribute to the art of football

Mimo to piłka nożna bywa inspiracją dla choreografów. W latach 90. Jo Strømgren, lider norweskiego teatru tańca Jo Strømgren Kompani, stworzył „A Dance Tribute to the art of football” – spektakl, w którym pochylił się nad fizycznym aspektem piłki nożnej i komentował różnicę między „common sports” a „eloquent arts”.

Wcześniej temat został podobno podjęty w 1930 r. w Związku Radzieckim, ale nie zachowała się żadna dokumentacja. A jak wynika z informacji podanej na stronie internetowej Jo Strømgren Kompani, podczas premiery w Londynie ich spektakl oglądał Andrew Lloyd Webber:

We never knew why Andrew Lloyd Webber appeared on the first row at our London premiere with his producers and scribbling in his notebook during the whole show. We understood more when his football musical premiered in September 2000.

– sugerując, że w ten sposób powstał musical „The Beautiful Game”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Nie wierzę w propozycje remisów. To wykręt ludi, którzy boją się, że przegrali

 2. Przegońcie Lewandowską, straszną babę. Celebrytkę odsunąć od kontaktów z reprezentacją, bo będzie jeszcze gorzej. Jest chora na „sławę”, wprowadza destrukcję

 3. Kuriozalna decyzja: FIFA ukarała PZPN za transparent z mieczem koronacyjnym Bolesława Chrobrego, wystawiony przez polskich kibiców z Zatora. Herb miasta Zator przedstawia w polu czerwonym trzy ułożone wachlarzowo miecze, ze złotymi rękojeściami. Herb pochodzi z XV w. W 1793 cesarz Franciszek II Habsburg nadał miastu nowy herb, w polu błękitnym srebrny orzeł z herbem Kownia (w polu czerwonym trzy złote miecze) na piersi.. Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA), to lewaccy durnie. Drudzy durnie, to PZPN, bo nie protestują merytorycznie

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Refleksje po Mundialu

  Gdybyś zjadł obiad z górskim Yeti
  i z nim gawędzil o Platonie
  a potem miał rozmowę z duchem
  co spalił Rzym … gdy tkwił w Neronie
  to i tak nigdy nie zrozumiesz
  naszych „trenerów” mass medialnych
  którzy z powagą olimpijską
  mówią nam tekst wręcz kuriozalny

  po równorzędnym meczu
  można powiedzieć wygranym
  przegraliśmy trzy do zera

  słuchasz i oczom swym nie wierzysz
  co też ten facet wygaduje
  mecz już skończony i przegrany
  a on „zwycięstwo” celebruje
  rozglądasz się
  tak coraz częściej
  mówią tak do nas
  ci trenerzy
  któzy nas mają za lud prosty
  który sam nie wie dokąd bieży
  to oni świat nasz reformują
  a nam się każą głośno cieszyć
  po tym ich meczu
  znów przegranym…
  masz w te ich brednie
  znów uwierzyć

  więc wzrok swój wlepiasz w telewizor
  a tam ktoś bredzi w twórczej męce
  znów wygraliśmy
  po oddaniu
  banków i fabryk
  w obce ręce

  ze zbioru „Przebierańcy 1989”
  Wojciech K. Borkowski

 6. Wysoko opłacane bożyszcza tłumów? Niech się tłumy martwią, ja robię swoje.

 7. Jak mieli wygrać, skoro u nas w kraju łamana jest konstytucja

 8. Jakbyśmy mieli Niżyńskiego w składzie, to kto wie…