Krótki wpis o krótkiej liście

Czy „Cats” otrzymają Oscara? Mają też szansę na Złotą Szpulę.

Wprawdzie „Beautiful Ghosts”, piosenka napisana przez Andrew Lloyd Webbera i Taylor Swift, Złotego Globu, nagrody przyznawanej przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, nie zdobyła, jednak wyróżnieniem i uznaniem ponadprzeciętnej wartości utworu była już sama nominacja.

Beautiful Ghosts. Taylor Swift

Powodem do zadumy dla licznych recenzentów znudzonych, zniesmaczonych, tęskniących za broadwayowskimi bądź naszymi „romowymi” „Kotami”, powinna być też informacja, że filmowa adaptacja słynnego musicalu w reżyserii Toma Hoopera i w choreografii Andy’ego Blankenbuehlera, jest nadal na krótkiej liście dziesięciu najlepszych filmów walczących o Oscara w kategorii „Efekty wizualne”. Oto lista ogłoszona przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w kolejności alfabetycznej:

„Alita: Battle Angel”
„Avengers: Endgame”
„Captain Marvel”
„Cats”
„Gemini Man”
„The Irishman”
„The Lion King”
„1917”
„Star Wars: The Rise of Skywalker”
„Terminator: Dark Fate”.

Ogłoszenie pięciu nominacji nastąpi już jutro. Transmisję będzie można obejrzeć: tutaj. Trzymam też kciuki za „Boże Ciało” Jana Komasy, obraz znajduje się na shortliście w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”.„Koty” mają też szansę na Złotą Szpulę, nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów Dźwięku w kategorii „Najlepszy montaż dźwięku w musicalu”. O zwycięstwo walczą z:

„Echo in the Canyon”
„Frozen II”
„Judy”
„Rocketman”
„Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story By Martin Scorsese”
„Western Stars”.

67. Golden Reel Awards zostaną przyznane 19 stycznia.

Czytaj też:

A ja się nie nudziłam

Francesca Hayward i słynne „Koty” Andrew Lloyda Webbera

Beautiful Ghosts (Victoria’s song). Francesca Hayward