Co nowego w tańcu w Szczecinie i w Poznaniu

Na początek krótka wiadomość z Opery na Zamku w Szczecinie.

Dominik Muśko został wprawdzie nowym kierownikiem zespołu baletowego już we wrześniu, ale oficjalne potwierdzenie nadeszło całkiem niedawno. Pomyślałam więc, że warto podzielić się tą informacją na blogu.

Dominik Muśko jest doświadczonym artystą baletu. Ukończył łódzką szkołę baletową. W 1997 r. został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Tańczył w randze koryfeja, solisty, pierwszego solisty; w 2010 r. otrzymał tytuł „Pierwszego tancerza solisty”. W latach 2012-2017 był kierownikiem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. Został zwolniony, kiedy bezprawnie postanowiono odwołać dyrektora Pawła Gabarę.

„Nigdy nie byłem choreografem, nie jestem i raczej nie zamierzam nim zostać. Uważam również, że w ostatnich latach wytworzyła się pewna, nie do końca dobra tendencja, iż kierownicy baletu stają się choreografami, którzy następnie próbują zdominować repertuar swoimi choreografiami. Na świecie jest wielu wybitnych choreografów, którzy mają naprawdę dobre realizacje i można śmiało zaprosić ich do współpracy z naszym teatrem. I raczej ten wariant będę promował” – powiedział w rozmowie z Magdaleną Jagiełło-Kmieciak, rzeczniczką prasową opery.

Który choreograf zostanie jako pierwszy zaproszony do współpracy,
na razie nie zdradzono. Z niecierpliwością czekam na premierę. I jednocześnie przyznaję, że w Operze na Zamku nigdy jeszcze nie byłam.

Znany jest skład nowego zespołu. Do Szczecina przeniosła się też Ekaterina Kitaeva-Muśko, dotychczas solistka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W Operze na Zamku zajmie się pracą pedagogiczną i nadal będzie tańczyć w randze solistki.

Dominik Muśko z zespołem baletowym. Materiał prasowy/fot. P. Gamdzyk

Cały czas dużo się dzieje w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu.
„Inicjacja” w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymała kolejną nagrodę dla najlepszego filmu tańca – Best Dance Film – podczas przeglądu filmów krótkometrażowych Play Short.

Na zdjęciu: Marta da Costa Pinto i Paulina Jaksim. Fot. Andrzej Grabowski 

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów! Pełna lista nagród i nominacji dostępna jest: tutaj. A dziś wieczorem proponuję obejrzeć nagrodzony film.

Czytaj też:

Przed premierą „Święta wiosny” z Dominikiem Muśko, kierownikiem zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Łodzi, rozmawia Joanna Brych

Topor, co Orłem się stał

Magia rytuału

Smutna Polka