Od poniedziałku – trening baletowy i fitness online

Ale nie wirtualnie. Specjalne propozycje przygotował Hamburg Ballett Johna Neumeiera. Poszperałam też w internecie i znalazłam bardzo przyjemną rozgrzewkę oraz dwie wersje stretchingu.

Z góry przepraszam, że nie podtrzymuję atmosfery grozy, łopatologicznie nie piszę „gimnastyka w czasie zarazy” albo „trening w kwarantannie”. W weekend zostałam lekko przywołana do porządku, mamy teraz „czasy kryzysowe”, a mi się nadal chce promować taniec, na przykład bezpłatne spektakle online. Nie znam jednak osoby, która by nie wiedziała o pandemii wywoływanej przez koronawirusa i pewne rzeczy wydają mi się oczywiste. Właśnie minął miesiąc od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Po tygodniu zamknięto teatry, odwołano próby, spektakle, premiery. Jedną z pierwszych ofiar była premiera z Expressem „Greka Zorby” w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Koronawirus. Zdjęcie: Wikimedia

Życie tancerzy z dnia na dzień zostało wywrócone do góry nogami. Praca w grupie – zwykłe poranne złapanie się drążka, dotyk – stały się niebezpieczne, dotychczasowy trening na sali baletowej niemożliwy. A ciało trzeba przecież utrzymać we właściwej formie. W dalszej kolejności zamknięto prywatne szkoły tańca, kluby fitness, parki, bulwary, plaże, czyli miejsca, w których normalnie uprawiamy aktywność fizyczną – przed i po pracy. Ludzie skarżą się na gorsze samopoczucie, problemy z koncentracją, pamięcią, samodyscypliną, naturalnymi konsekwencjami stanu izolacji i niepewności. Na marazm są jednak sposoby 🙂 Od rana proponuję zacząć regularne ćwiczenia baletowe i fitness.

„Stay fit, stay healthy” – to hasło przyświeca opracowanym przez Hamburg Ballett Johna Neumeiera propozycjom treningów fitness dla profesjonalistów i amatorów. Ćwiczenia, które można podejrzeć na stronie internetowej zespołu nadają się do wykonywania w warunkach domowych. Są to cztery krótkie sesje wytrzymałościowe. Oto jedna z nich:

Można je połączyć w całość. Wtedy trening będzie intensywniejszy, a jego czas wyniesie 30 minut.

Proszę pamiętać o wcześniejszym rozgrzaniu mięśni:

Na koniec warto sobie zafundować rozciąganie. Zakres dostosowujmy do swoich możliwości.

Stretching 1
Stretching 2

Lekcja baletowa

Zastępca Johna Neumeiera Lloyd Riggins przygotował specjalny domowy trening baletowy. Ćwiczenia prezentuje solistka Hamburg Ballett – Madoka Sugai. Jest to zestaw ćwiczeń „przy drążku” dla odciętych od świata i sali baletowej zawodowych tancerzy, ale myślę, że osoby, które biorą udział w zajęciach tańca klasycznego dla amatorów część lekcji, w zależności od stopnia zaawansowania i zachowując środki ostrożności (mieszkanie niestety nie jest bezpiecznym miejscem dla treningu baletowego), może samodzielnie wykonać.

Jest to też dobra okazja, aby podejrzeć, jak wygląda codzienny rytuał tancerzy w zespołach baletowych, ale i tańca współczesnego, w jaki sposób utrzymuje się formę, wzmacnia i uelastycznia ciało, przygotowuje je do prób i występów, szlifuje technikę, kroki i pozycje, z których potem powstają trudniejsze kombinacje i choreografie.

Młodzi choreografowie

Koronawirus zmusił też do odłożenia w czasie spektakli „Młodych Choreografów” 2020. Były zaplanowane na marzec. Zespół uchylił rąbka tajemnicy i zaprezentował trzy krótkie filmiki. Można je obejrzeć w tym miejscu. W pracy nad choreografią czasami trudno jest zachować powagę 🙂

Czytaj też:

Dlaczego taniec jest równie ważny jak matematyka?

Baletowej afery ciąg dalszy

Kreatywni artyści Polskiego Baletu Narodowego