Eksperymentalna premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi

Tancerze wszystkich krajów, łączcie się! Tak dwa lata temu zatytułowałam mój wpis z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Dzisiaj jest jeszcze bardziej aktualny. „Taniec nie jest polityczny, ale staje się taki, ponieważ opiera się na kontaktach międzyludzkich i może reagować na zaistniałe sytuacje” – mówi Gregory Vuyani Maqoma, tancerz, aktor, choreograf z Republiki Południowej Afryki, wybrany w tym roku do wygłoszenia okolicznościowego przesłania. Wzywa w swojej mowie do walki o lepszy i sprawiedliwszy świat, o empatię, walkę z wykluczeniem, ubóstwem, nierównościami społecznymi, o nadawanie życiu sensu i przywracanie ludzkiej godności.

Zmierzyć się z prawdą – #SeparatedLife

Gdyby nie koronawirus, dzisiaj w Teatrze Wielkim w Łodzi, odbyłaby się premiera baletu „Zmierzyć się z prawdą” w choreografii Grzegorza Brożka do muzyki Cezarego Kurowskiego. Okoliczności wymusiły zmianę planu. Powstał eksperymentalny spektakl baletowy, który wskutek przekazywania choreografii online pozwala tancerzom na własną interpretację tańca, zrealizowany w domach trzydziestu sześciu tancerek i tancerzy, dedykowany widzom, a opowiadający o sytuacji, w jakiej znaleźli się artyści. „My tancerze odczuwamy w szczególności brak kontaktu nie tylko ze sceną, ale i z publicznością, która jest naszym tlenem. Na scenie spełniamy swoje marzenia i wkraczamy w świat pełen niezliczonych emocji. Projekt »Seperated Life« przedstawia okoliczności, w jakich znaleźli się tancerze nie tylko Teatru Wielkiego w Łodzi i jak bardzo tęsknią za światłami sceny” – mówi Grzegorz Brożek, pomysłodawca i choreograf. PREMIERA już za niecałe trzy godziny! Emisja na profilu FB oraz kanale YouTube rozpocznie się o 18.00.

Pomysł, libretto i choreografia: Grzegorz Brożek
Muzyka i montaż filmu: Cezary Kurowski
Asystent choreografa: Boglarka Novák
Wokaliza: Olga Maroszek

„Seperated Life” – kadr z filmu

Zespół, koryfeje i soliści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi:

Ekaterina Kitaeva-Muśko, Agnieszka Białous, Aleksandra Gryś, Laura Korolczuk, Alicja Bajorek, Maria Góralczyk, Gabriela Ignaszak, Karolina Jaremko, Bogumiła Szaleńczyk, Kinga Łapińska, Kinga Majewska, Anna Major, Boglarka Novak, Sakurako Onodera, Lavinia Piwońska, Larisa Robles Zalevskaia, Martyna Szablewska, Karolina Urbaniak, Valentyna Batrak, Stella Walasik, Giorgia Bergamasco, Riho Okuno, Dominik Senator, Maciek Pletnia, Wiktor Krakowiak-Chu, Grzegorz Brożek, Shcherban Kirill, Paweł Kurpiel, Giuseppe Stancanelli, Nazar Botsiy, Krzysztof Pabjańczyk, Fabian Michaux, Joshua Legge, Koki Tachibana, Bartosz Białowąs, Dawid Kucharski, Jakub Olejnik.

Święto tańca w Operze Śląskiej

Już teraz proszę koniecznie zajrzeć na operowy profil FB. O 13.00 życzenia artystom i widzom złożył Henryk Konwiński. Rok temu w Operze Śląskiej odbyła się bardzo udana premiera „Don Kichota” w jego choreografii. W tym roku Pan Henryk rekomenduje „Korsarza” online z Opery Wiedeńskiej, a przy okazji opowiada o śląskim „Korsarzu” i wspomina „Krzesanego” Conrada Drzewieckiego – zachęcając do obejrzenia w internecie plenerowego nagrania tego spektaklu. Opera Śląska przygotowała też dwuminutowy filmik o historii pointes, alfabet baletowy, pod wieczór udostępni reportaż z udziałem tancerek i tancerzy.

Nadeszły również do mnie informacje z Teatru Wielkiego w Warszawie i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. O 19.00 na platformie vod.teatrwielki.pl udostępniona zostanie „Burza” w choreografii Krzysztofa Pastora. Jutro Polski Balet Narodowy szykuje nam niespodziankę związaną z przełożoną na wrzesień premierą „Korsarza” w choreografii Manuela Legris. Warto więc śledzić profil FB teatru. A wszystkich chętnych do zatańczenia poloneza namawiam do przyłączenia się do akcji online zorganizowanej przez PTT.

#Zostańwdomu, tańcz i oglądaj taniec!

Czytaj też:

Kim jest patron dnia tańca

Powrót klasyki – recenzja spektaklu: „Don Kichot”

Uroda ruchu – recenzja spektaklu: „Burza”