Niespodzianka

Obaj urodzili się w Marsylii, obaj byli genialnymi choreografami, którzy zmienili sztukę tańca. A ich balety do dzisiaj fascynują publiczność i nie schodzą z afiszy.

Dawno nie zaglądałam na stronę Arte. Zrobiłam to wczoraj wieczorem i z radością zauważyłam, że w programie znajdują się dwa filmy dokumentalne: „Marius Petipa, le maître français du ballet russe” i „Maurice Béjart, l’âme de la danse”.

„Année après année, décennie après décennie – tous les corps de ballet dansent La belle au bois dormant et Le Lac des Cygnes” – tak zaczyna się pierwszy z nich. Nie ma chyba sensu, żebym streszczała ich fabułę. W filmie o francuskim mistrzu rosyjskiego baletu biorą między innymi udział Pierre Lacotte, Nacho Duato, Aleksiej Ratmański, w drugim – opowiadającym o dokonaniach Béjarta – cała plejada artystów Ballet du XXme Siècle, dzisiaj działającym pod nazwą Béjart Ballet Lausanne. Niestety oba są wyłącznie w języku francuskim, ale nawet jeśli dla kogoś jest to problemem, warto je nadal obejrzeć z uwagi na archiwalne zdjęcia i nagrania, które same w sobie są fascynujące. Trzeba się tylko pospieszyć – emisje wkrótce się kończą.

„Maurice Béjart, l’âme de la danse” – do 13 lipca i potem 22 lipca

„Marius Petipa, le maître français du ballet russe” – do 14 lipca

Czytaj też:

Feeria baletowa

Balet wszech czasów