Trening baletowy i fitness online – część druga

Na początku kwietnia zaproponowałam Państwu ciekawy zestaw ćwiczeń wykonywany przez artystów baletu reprezentujących Hamburg Ballett Johna Neumeiera i kilka wersji stretchingu z Paulą Piotrzkowską, instruktorką fitness, prowadzącą bardzo profesjonalny kanał „Trening Fitness”. Przyznaję, że Paula stała się od tego czasu moją ulubioną trenerką, której nie zamierzam porzucić. Wielką przyjemność sprawiają mi prowadzone przez nią zajęcia wytrzymałościowe i rozciągające: Pilates, zdrowy kręgosłup, stretching. Lekcja z Baletem Maryjskim, którą umieściłam na blogu w ubiegłym tygodniu przypomniała mi jednak, że zawsze największą frajdę sprawiał mi trening baletowy. Wyciągnęłam więc z szafy długo nieużywane warm up booties oraz baletki, stanęłam przy krześle, które w domu zastąpiło mi drążek i po wielu miesiącach przerwy przypomniałam sobie, jak miło jest się rozgrzewać robiąc plié i battements tendus.

Czytaj też: Od poniedziałku – trening baletowy i fitness online

Zaczęłam też szperać w Internecie w poszukiwaniu lekcji prowadzonych przez zawodowców – z odpowiednią muzyką i atmosferą sali baletowej. W ten sposób trafiłam na Mariję Horiewą, pierwszą solistkę Baletu Maryjskiego, fantastyczną tancerkę, w tym miejscu mogą ją Państwo obejrzeć we fragmencie „Bajadery” – w tej samej roli, którą podczas Światowego Dnia Baletu ćwiczyła Wiktoria Tjerijoszkina.

Marija Horiewa opracowała lekcję przy drążku i inspirowane baletem ćwiczenia fitness, które całkowicie bezpiecznie, już to sprawdziłam, można wykonywać w całości w warunkach domowych. Zaproponowane przez artystkę kombinacje, w normalnych okolicznościach wykonywane na środku sali, mogą bez podłogi baletowej sprawić trochę trudności, niektóre kroki lepiej po prostu markować, przynajmniej do czasu oswojenia się z podłożem.

Jeśli zaś chcemy przerobić sobie podstawy tańca klasycznego, w wolnym tempie, ale za to bardzo dokładnie, proponuję lekcję z Kathryn Morgan, która do 2012 roku tańczyła w New York City Ballet w randze solistki (zespół musiała opuścić z powodów zdrowotnych), a potem przejść do opracowanego przez nią zestawu ćwiczeń na poziomie średnio-zaawansowanym.

Udanych treningów!
#Zostańwdomu i ćwicz balet