Dwie premiery Baletu Cracovia Danza

Obie ogólnodostępne online, niebiletowane, obie odkrywają mało znane, choć ważne karty historii polskiej sztuki tańca. Pierwsza odbędzie się już za kilka godzin w bezpośredniej transmisji z Teatru Ludowego w Krakowie.

11 listopada 1784 roku, dziś już prawie nikomu nie znany Daniel Kurtz, urodzony w Wenecji Alzatczyk, solista w wiedeńskim Burgtheater, po przeprowadzce do Warszawy pierwszy tancerz i baletmistrz Jego Królewskiej Mości, uznany za jednego z ojców polskiego baletu, wystawił w Teatrze Narodowym spektakl „Kozacy, czyli zezwolenie wymuszone” do muzyki skomponowanej przez Antoniego Harta. Po prawie 240 latach od prapremiery, na podstawie zachowanych materiałów (punktem wyjścia był wyciąg fortepianowy) i opierając się na tradycji epoki, Leszek Rembowski, tancerz i choreograf, znawca tańców polskich i charakterystycznych, odtworzył zapomniany balet choreograficznie, zaś Maciej Prochaska zrekonstruował partyturę. Osiemnastowieczne libretto nie jest znane, autorem nowego scenariusza jest Leszek Rembowski. Stąd też mała zmiana tytułu na „Kozaki, czyli oszustwo ukarane”. Transmisja z muzyką na żywo rozpocznie się o 20.00. Z programem mogą się Państwo zapoznać w tym miejscu.

Druga premiera odbędzie jeszcze przed świętami. 21 grudnia Cracovia Danza zaprasza na film dokumentalny „Życie dla tańca. Pamięci Profesor Janiny Strzembosz” w reżyserii Romany Agnel z udziałem bliskich artystce osób, tancerzy i choreografów. Proszę nie przegapić tych wydarzeń, #Zostańwdomu i oglądaj taniec!

Janina Strzembosz. Zdjęcie: Wikimedia

Czytaj też:

Panna Bobi

Czar tańca polskiego podbił Wiedeń

Saga Rodu Sobczaków

Urodziny Stefana Arczyńskiego

Pieśń o ziemi

Wieczór obyczajowy. Recenzja spektaklu „Fredriana”

Tancerka w wielkim stylu