Wschodzące gwiazdy English National Ballet. Specjalne wydarzenie – do 9 października bezpłatnie online

Konkurs „Emerging Dancer” wymyślił jedenaście lat temu Wayne Eagling, słynny tancerz i choreograf, w latach 1975-1991 jeden z czołowych tancerzy (Principal Dancer) The Royal Ballet, od 2005 do 2012 roku dyrektor artystyczny English National Ballet. Kameralne początkowo wydarzenie, zainaugurowane z myślą o początkujących artystach ENB, aby dodać im odwagi w kontaktach z publicznością, sprawić, by z anonimowych tancerzy stawali się rozpoznawalnymi gwiazdami baletu, z czasem urosło do rangi jednego z najbardziej prestiżowych wieczorów baletowych; jest transmitowane na cały świat, stale zwiększa swój zasięg, także dzięki regularnym relacjom publikowanym w brytyjskich mediach.

W tym roku konkurs nie mógł się odbyć w oryginalnym formacie polegającym na wyborze przez koleżeńskie artystyczne grono sześciu najlepiej zapowiadających się balerin i tancerzy ENB, którzy następnie demonstrują, w programach składających się z klasycznych pas de deux i współczesnych solo, swoje umiejętności techniczne i osobowość sceniczną przed zgromadzoną w teatrze publicznością i profesjonalnym jury, a jeden bądź jedna z nich otrzymuje nagrodę „Emerging Dancer” (osobną kategorią jest nagroda publiczności „People’s Choice Award”).

W zamian otrzymaliśmy godzinną galę, w której wzięli udział zwycięzcy ubiegłych edycji: Ivana Bueno (Emerging Dancer 2020) i Victor Prigent (People’s Choice 2020), Rina Kanehara (Emerging Dancer 2017), Georgia Bould (People’s Choice 2017), Alice Bellini (People’s Choice 2018), Alison McWhinney i Junor Souza (Emerging Dancer 2014, nagroda ex aequo), Aitor Arrieta (Emerging Dancer 2017) i Julia Conway (Emerging Dancer 2019), Rhys Antoni Yeomans (People’s Choice 2019), Shiori Kase (Emerging Dancer 2011) i Daniel McCormick (Emerging Dancer 2018).

Internetowa premiera odbyła się 9 września. Wydarzenie transmitowane było na żywo na kanale YouTube i platformie „ENB at Home”. Nagranie jest nadal dostępne. Zachęcam do obejrzenia! Program wydarzenia znajduje się w tym miejscu.

Czytaj też:

Trzy dni z „Giselle” Akrama Khana

Gotycki balet

Z prochu powstałeś…

Lepszy świat

Chwila oddechu

Wesołe szaleństwo

Mój pierwszy balet: Jezioro łabędzie. Dla dzieci 3+