#WorldBalletDay 2021. Światowy Dzień Baletu. Nowy rekord razem z TikTokiem?

W tym roku odbędzie się już ósma edycja, a poranne lekcje i próby kilkudziesięciu zespołów baletowych, działających w Azji i Pacyfiku, Europie, Zjednoczonym Królestwie, Ameryce i Afryce, będzie można oglądać nie tylko na YouTube i Facebooku, ale również we współpracy z TikTokiem. Jak wynika z medialnych komunikatów tegoroczna oglądalność ma przekroczyć rekord ustanowiony w 2019 roku, kiedy baletowe transmisje obejrzało 315 milionów użytkowników mediów społecznościowych.

Lista zespołów biorących udział w jutrzejszym święcie i godziny transmisji są już podane na oficjalnej stronie WorldBalletDay. Można się przez nią z łatwością dostać na kanał transmisyjny ulubionego zespołu.

Światowego Dnia Baletu (akapit ten jest powtórzeniem mojej ubiegłorocznej zajawki) nie należy mylić z obchodzonym w kwietniu Międzynarodowym Dniem Tańca, którego patronem jest Jean-Georges Noverre. Choć słowo balet pochodzi z włoskiego słowa ballare, co znaczy tańczyć, historia sztuki baletu zaczęła się później niż tańca. Ujmując rzecz jednym zdaniem, które stanowi tylko zalążek tematu, dzieje baletu sięgają XIII i XIV wieku, kiedy we Włoszech tańcom towarzyszyły pieśni zwane ballate. Wraz z rozwojem kultury zamożnych włoskich rodzin patrycjuszowskich tańce przybierały coraz bardziej skomplikowane formy tańców figurowych z programem, nazywanych balli, a w zdrobnieniu balletti. Zagościły one w XVI wieku, dzięki pochodzącej z Florencji Katarzynie Medycejskiej, żonie Henryka II, na francuskim dworze i wtedy włoskie balletto stało się francuskim le ballet, jedną z najbardziej popularnych i wciąż rozwijającą się sztuką sceniczną, której bazą jest taniec klasyczny.

Od 2016 roku w wydarzeniu uczestniczy również Polski Balet Narodowy. Tym razem pokaże próby do zbliżającej się premiery „Exodus/Bieguni-Harnasie”, a prowadzący transmisję koryfej Marco Esposito porozmawia z choreografkami: Anną Hop i Izadorą Weiss oraz dyrektorem PBN Krzysztofem Pastorem.

Miłego oglądania World Ballet Day Live!

Czytaj też:

Kim jest patron dnia tańca

Światowy Dzień Baletu 2020

W Światowy Dzień Baletu: Kraków tańcem malowany

Dzień pracy petersburskich tancerzy. I kilka słów o statusie zawodowym polskich artystów baletu

Polscy artyści baletowi liczą na emerytalne przywileje

Czy warto zostać zawodowym tancerzem w Polsce?

Zdjęcie: Wikimedia