#WorldBalletDay 2021. Światowy Dzień Baletu. Nowy rekord razem z TikTokiem?
W tym roku odbędzie się już ósma edycja, a poranne lekcje i próby kilkudziesięciu zespołów baletowych, działających w Azji i Pacyfiku, Europie, Zjednoczonym Królestwie, Ameryce i Afryce, będzie można oglądać nie tylko na YouTube i Facebooku, ale również we współpracy z TikTokiem. Jak wynika z medialnych komunikatów tegoroczna oglądalność ma przekroczyć rekord ustanowiony w 2019 roku, kiedy baletowe transmisje obejrzało 315 milionów użytkowników mediów społecznościowych.
Lista zespołów biorących udział w jutrzejszym święcie i godziny transmisji są już podane na oficjalnej stronie WorldBalletDay. Można się przez nią z łatwością dostać na kanał transmisyjny ulubionego zespołu.
Światowego Dnia Baletu (akapit ten jest powtórzeniem mojej ubiegłorocznej zajawki) nie należy mylić z obchodzonym w kwietniu Międzynarodowym Dniem Tańca, którego patronem jest Jean-Georges Noverre. Choć słowo balet pochodzi z włoskiego słowa ballare, co znaczy tańczyć, historia sztuki baletu zaczęła się później niż tańca. Ujmując rzecz jednym zdaniem, które stanowi tylko zalążek tematu, dzieje baletu sięgają XIII i XIV wieku, kiedy we Włoszech tańcom towarzyszyły pieśni zwane ballate. Wraz z rozwojem kultury zamożnych włoskich rodzin patrycjuszowskich tańce przybierały coraz bardziej skomplikowane formy tańców figurowych z programem, nazywanych balli, a w zdrobnieniu balletti. Zagościły one w XVI wieku, dzięki pochodzącej z Florencji Katarzynie Medycejskiej, żonie Henryka II, na francuskim dworze i wtedy włoskie balletto stało się francuskim le ballet, jedną z najbardziej popularnych i wciąż rozwijającą się sztuką sceniczną, której bazą jest taniec klasyczny.
Od 2016 roku w wydarzeniu uczestniczy również Polski Balet Narodowy. Tym razem pokaże próby do zbliżającej się premiery „Exodus/Bieguni-Harnasie”, a prowadzący transmisję koryfej Marco Esposito porozmawia z choreografkami: Anną Hop i Izadorą Weiss oraz dyrektorem PBN Krzysztofem Pastorem.
Miłego oglądania World Ballet Day Live!
Czytaj też:
W Światowy Dzień Baletu: Kraków tańcem malowany
Dzień pracy petersburskich tancerzy. I kilka słów o statusie zawodowym polskich artystów baletu
Polscy artyści baletowi liczą na emerytalne przywileje
Czy warto zostać zawodowym tancerzem w Polsce?
Zdjęcie: Wikimedia
Komentarze
Tak czy nie ?
0.P.
Szkoda, że to tak niszowe święto. W tym roku pisze o tym tylko Pani i bimKal pl
Z drugiej strony, balet jest niszowy …
315 mln oglądających to raczej nie są niszowe wyniki. Niszowe są rzeczywiście polskie media, nie tylko dlatego, że nie piszą o tańcu (tak jak i niszowa jest mentalnie Polska). Pozdrawiam!
PS: przykład z najbliższego podwórka. „Polityka” ma 299 432 zarejestrowanych na FB użytkowników, Royal Opera House, którego ważną częścią jest the Royal Ballet 1 229 695.
@Joanna Brych 19 PAŹDZIERNIKA 2021 15:22
Trzeba dodać, że Royal Opera House, którego częścią jest Royal Ballet, trzyma przy tym wysoki poziom. Natomiast „Polityka” nieustająco schodzi na psy… 😉
Sprzedaż tygodnika również systematycznie spada – kiedyś wynosiła 400000 egzemplarzy; teraz jedynie 90000-95000…
Jak porównamy „Politykę” z czołówką światową (np. niemieckim „Die Zeit”, brytyjskim „The Economist” czy amerykańskim „The New Yorker”) to widzimy obraz nędzy i rozpaczy.
Zresztą nawet Jacek Żakowski przyznał parę lat temu w wywiadzie, że on i jego znajomi wiedzę o świecie i o Polsce (sic!) czerpią z mediów zachodnich, gdyż „najlepsze polskie media są jakościowo zbliżone do ambitniejszych tabloidów zachodnich”.